Tehlikeli Bulaşıcı Hastalıklar

Tehlikeli Bulaşıcı Hastalıklar

BULAŞICI HASTALIKLAR

Sık karşılaşılabilecek bulaşıcı hastalıklar; AIDS (kazanılmış bağışıklık yetersizliği sendromu), tüberküloz (verem), hepatit, menenjit.

– Kazanılmış Bağışıklık Yetersizliği Sendromu (AIDS); HIV virüsünün neden olduğu bağışıklık sistemini olumsuz etkileyerek hastaları enfeksiyonlara karşı mücadele edemez hale getirir. HIV özellikle cinsel ilişki yoluyla, kan ve kan ürünleri ile temasla da bulaşmaktadır. ADIS belirti ve bulguları kişiden kişiye farklı ve değişkendir. HIV pozitif bir hastanın kanı ile temas eden bir kişi HIV enfeksiyonuna ilerlemez.

Tüberküloz (verem); solunum yoluyla bulaşan en önemli akciğer hastalığıdır. Alkol ve madde bağımlıları, bağışıklık sistemini zayıflatan hastalığı olan kişiler, AIDS hastalığı olanlar, verem hastası olan kişiyle aynı evde uzun süre yaşamış ve hala ayı evde yaşan kişilerde, yurt hastane vs. toplu yaşanılan yerlerde tüberküloz görülme riski fazladır.

-Hepatit; en sık görülen HBV ve HCV virüsleridir. Kişinin vücut sıvıları veya kanıyla kontamine iğnenin batması veya enfekte kişi ya da hayvan tarafından ısırılması, deri bütünlüğü bozulmuş, hastanın kanı veya vücut sıvılarıyla temasıyla bu hastalık bulaşır. Çok sık eş değiştiren, damar içi madde kullananların, dializ hastalarının, HBsAG pozitifliği bilenen hastalarda hepatit görülme riski fazladır.

Belirtileri; iştahsızlık, ateş, halsizlik, bulantı, artalji bulguları; idrarda, sklerada ve deride sarılık, kaşıntı, karın ağrısıdır.

Menenjit; beyin panakimi ile kafatası arasında kalan meningeal zarların iltihaplanmasıdır. Normal hastalarda, menenjit kan dolaşımı ile kazanılmaktadır. Bulantı, kusma, baş ağrısı, laterji, konfüzyon, cilt döküntüleri gibi belirtiler görülmektedir. Meningokok enfeksiyonun damlacık yoluyla değil aerosol yoluyla bulaşır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ