Diş Gıcırdatma Hastalığı

Diş Gıcırdatma Hastalığı

DİŞ GICIRDATMA (BRUKSİZM) HASTALIĞI

Diş gıcırdatma hastalığına tıp dilinde bruksizm denilmektedir. Son yıllarda diş gıcırdatan kişilerin sayısı oldukça artmıştır. Bruksizm tedavisi mümkün bir hastalıktır.

Bruksizm hastalığı kişinin uyku esnasında dişlerini sıkması ve gıcırdatması durumudur. Bruksizm hastalığının en önemli sebebi strestir. Hastalar uyandıkları zaman eklem ve çene ağrıları hissederler. Bazı hastalarda bu ilerleyen dönemde kendiliğinden geçerken bazı hastalar bu hastalıkla uzun süre yaşamak zorunda kalırlar. Bruksizmin tedavisi mümkünken çoğu hastalar dişlerini sıktıklarının farkında olmadıkları için doktora gitmezler. Bazı hastalar ise bunu bir hastalık olarak bilmediklerinden doktora başvurmazlar.

Eğer sizde uyandiğinizda kendinizi yorgun olarak hissediyorsanız geceleri dişlerinizi sürekli sıkıyorsanız veya dişlerinizi gıcırdatıyorsanız yahut da yakınlarınız bunları yaptıklarınızı sizlere söylüyorsa sizde bruksizm hastası olabilirsiniz. Bruksizm genelde stresli insanlarda, her şeyi kafaya takan insanlarda, hırslı ve sinirli insanlarda ve yöneticilerde daha sık görülmektedir. Bruksizmin nedeni duygu durumları olabildiği gibi bazen de fizyolojik yapıdan da kaynaklanmaktadır. Buna örnek vermemiz gerekirse dişlerimizin düzgün bir şekilde sıralı olmaması veya çenemizden kaynaklanan bazı problemlerde yine bruksizmin oluşmasına neden olmaktadır. Bruksizm nedeniyle bazı hastalarda baş ve boyun ağrılarıyla birlikte mide ağrıları da görülmektedir. Bruksizm rahatsızlığı geç fark edilen bir hastalık olduğu için kişiler belki bu hastalığı yıllarca çekebilmektedir. Doktora başvuran hastalar genellikle eşlerinin ya da ebeveynlerinin kendilerinde böyle bir şikayetin olduğunu söylemeleri üzerine geldiklerini söylerler.

Bruksizm Tedavisi

Bruksizm şikayeti olan hastaların öncelikle bir diş doktoruna gitmeleri gerekmektedir. Eğer hastalık fizyolojik bir nedenden değilse o zaman bir psikiyatrist veya nörolojiye gitmeleri gerekmektedir. Eğer hastalık fizyolojik bir sebepten kaynaklanıyorsa diş hekimi tarafından dişlere yapılacak bazı müdahaleler sayesinde ortalama 6 ay içerisinde hastalar bu şikayetlerinden kurtulabilmektedir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. MuhammedSefer dedi ki:

    Bir de bunu hastalıktan değil de huylandığımız için bilerek yapanlar var. En sinir olduğum kişiler Allah karşıma çıkartmasın.

  2. Nurgül dedi ki:

    Malesef bende de var bu sadece gıcırdatma değil aşırı sıkma var sabahları bazen çenem kilitlenmiş oluyor
    Allah yardımcımız olsun faydalı yazınız için teşekkürler.

BİR YORUM YAZ