Derin Duyarlık Nedir

Derin Duyarlık Nedir

Derin Duyarlık Nedir ? – DERİN DUYUM

Derin duyarlılık rastlanıp duyulmasa da belli bir öneme sahiptir. bu yazımızda, derin duyum hakkında genel bilgi vermekle beraber; sinir sistemiyle olan bağlantısına anlatacağız.

Gözleri kapalı bir insan bütün vücudunun veya kol ve bacaklar gibi ekstremitelerin mekan da ki durumundan; aktif veya pasif hareketlerinden, bu hareketlerin hangi yöne doğru oluştuğundan haberler olur ki, bu haber alma kısmen basınç duyusu ve başlıca da derin duyarlılıkla sağlanır. Oturma ayakta durma ve yatmada olduğu gibi vücudun mekanda ki durumunun değişmesinde ya da uzuvların aktif veya pasif hareketlerinde, derinin çeşitli bölgeleri ya farklı basınca maruz kalır veyahut gerilirler. Basınç duyusu organlarının bu şekilde uyarlanmalarıyla başlayan impulslar merkezi sinir sistemindeki ilgili bölgelere iletilir ve durumdan organizeye haberdar ederler.

Vücudun gerek dış dünyaya karşı olan durumunun gerekse çeşitli kısımlarının birbirlerine olan durumlarının ayarlanmasında, derin duyarlılıkla ilgili reseptörler, deri reseptörlerinden çok daha önemli rol oynarlar.

Derin duyarlılık deyince, dar anlamda kas duyarlılığı, geniş anlamda ise kas, kiriş ve eklem duyarlılığı kastedilir. Derin duyarlılık yerine bazen vücudun çeşitli kısımlarının birbirine olan durumlarının ayarlanması ve hareket hız ve yönünden haberdar olma anlamına gelen “duyum duyarlılığı” da anlaşılır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ