Deri Nedir, Görevleri Nelerdir

Deri Nedir, Görevleri Nelerdir

DERİ NEDİR ?

 DERİNİN GÖREVLERİ NELERDİR

Deri önemli duyu organlarımızdan biridir. Deride duyu reseptörleri yaygın olarak bulunur. Bu nedenle dokunma, basınç, ısı ve ağrı duyuları deriyle alınır. Örneğin; bir avuç dolusu toprağı hissetmek demek toprağın kalitesini, sertliğini, ıslaklığını ve parçaların büyüklüğünü anlamak demektir.

Deri, aynı zamanda vücudun iç ortamı ile dış ortamı arasında sınırları oluşturur. Bu nedenle; deri vücudu her türlü fiziksel, kimyasal ve mekanik etkenlere karşı korurken, aynı zamanda vücut ısısının düzenlenmesinde, dış salgının yapılmasına hizmet eder.

Yetişkin bir kişide ortalama deri alanı 1.5 – 2 metre karedir. Kalınlığı kişinin cinsine, yaşına ve vücut bölgelerine karşı değişir. Kalınlık göz kapağında 1 mm, avuç ve tabanda 3 mm, ensede ise 4 mm’dir. Deri rengi; ırka, yaşa, cinse ve vücut bölgesine göre değişir. Derinin başlıca görevleri şunlardır;

Isı, ağrı, dokunma ve basınç duyularını almak,

Vücut ısısının düzenlemek,

Mikropların vücuda girmesini önlemek ve onları öldürmek,

Vücuttaki metabolizma artıklarının bir kısmını boşaltmak,

Solunuma yardımcı olmak,

Salgıları ile vücudun su kaybını önlemek,

Vücudu güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korumak derinin görevleri arasındadır.

Deri Ekleri Nelerdir

Kıl: Bir kılın (sap ve kök) olmak üzere iki bölümü vardır. Kıl sapı derinin üstünde, kıl kökü ise derinin altında bulunur. Kıl kökünün başlangıcına “kıl soğanı” denir. Kılın gelişmesini kıl soğanı sağlar. Kıl kökü, “kıl torbası” denilen bağ doku ve deri epitelinden oluşmuş bir yapıyla sarılıdır. Yağ bezlerinin kanalları kıl torbasına açılır ve yağ salgısı (sebum) deri yüzeyine buradan atılır.

Alt deride kılı dikleştiren çizgisiz (düz) kas telcikleri vardır. Bu telciklerin bir ucu eğik şekilde kıl torbasına bağlanır. Kas telcikleri, soğuk yada heyacanın etkisiyle kılların dikleşmesine neden olurlar.

Tırnaklar (ungues): Kıllar gibi üst derinin keratinleşmesinden meydana gelen tırnaklar; parmak uçlarında bulunan boynuzsu plaklardır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ