Çocuklarda Travma

Çocuklarda Travma

ÇOCUKLAR TRAVMA DURUMUNDA YENİDEN CANLANDIRMA UYGULAMALARI VE OMURGA TESPİTİ (1)

Tüm dünyada travma çocuk ölümlerinin en çok nedenlerinden birisidir. Çocuklarda görülen travmalar; delici – kesici travmalar ( ateşli silah yaralanmaları, delici – kesici alet ) ve künt travmalar ( düşme, ezilme, motorlu taşıt ) olarak iki guruba ayrılabilir. Çocuklarda en çok künt travma ve motorlu taşıt kazaları görülmektedir. Çocukların travmanın yol açtığı yaralanmalar ve travmaya karşı direnç göstermeleri yetişkinlerden farklıdır. Çocuklarda organlar birbirine ve yüzeye yakın olduğu için çoklu organ yaralanmaları görülebilir. Çocuklar travmadan psikolojik olarak daha çok etkilenir, kemiklerin esnek yapılı olması nedeni ile kemik kırığı olmadan da korudukları dokularda hasar oluşabilir. Büyüme ve gelişme cağında olan çocukların travma sonuçlarından daha ağrı ve uzun süre etkilenebilirler.

Travmalı çocuklarda birincil değerlendirme basamakları:

– Hava yolunun açılması ve omurga tespiti: Hava yolunu açmadan önce boyun omurlarının kırık olabileceği ve omuriliğe zarar verebileceği düşünülmelidir. Baş ve boyun sabit pozisyonda tutularak boyun hareketleri kısıtlanmalıdır. Bunun için boyunluk kullanılmalıdır. Hava yolunu açmak için çene itme manevrası uygulanmalı ve kan, kusmuk, salgı gibi yabancı cisimler aspire edilmelidir. Bilinci kapalı çocuklarda orofaringeal veya nazofaringeal kanüller kullanılarak dilin hava yolunu tıkaması engellenmelidir. Hava yolu açıklığı sağlanan çocukta eğer yeterli solunum çabası varsa oksijen verilmelidir. Solunumu olmayan ve hava yolu açıklığı sağlanamamış çocuklarda trakeal entübasyon yapılmalıdır.

– Solunum sağlanması ve kontrolü: Bak, dinle, hisset yöntemi ile kontrol edilir, solunum sıkıntısı veya yetmezliği açısından da değerlendirilir.

Dolaşım ve kanama kontrolü: Nabız, oksijen, idrar çıkısı ve oksijen doygunluğu takip edilir. Kanamalar vücut dışına veya vücut içine olabilir. Vücut dışına olan kanamalarda kanamayı durdurmanın en etkili ve kolay yolu kanayan yere bası uygulamaktır.

– Nörolojik durumun değerlendirilmesi: Bilincin değerlen dirilmesi, pupillerin değerlendirilmesi

– Çevre ısısı ve genel değerlendirme: Çocuklar dengeli hale getirildikten sonra tam bir muayeneden geçirilmelidir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. dilek dedi ki:

    Başarılar, böyle devam

BİR YORUM YAZ