Çocuklarda Travma durumunda yapılması Gerekenler

Çocuklarda Travma durumunda yapılması Gerekenler

ÇOCUKLAR TRAVMA DURUMUNDA YENİDEN CANLANDIRMA UYGULAMALARI VE OMURGA TESPİTİ (2)

Göğüs kafesi travması: Çocuklarda künt travmalarda daha sıklıkla görülmektedir. Akciğer ezilmesi, kaburga kırıkları, hemotoraks, pnömotoraks görülür. Kalp ve büyük damar yaralanmaları, hava yolu yaralanmaları, kalp tamponadı, ağır hemotoraks ve basınçlı pnömotoraks gibi hayatı tehlikesi olan yaralanmaların öncelikli tedavisi gerekir.

Kafa travması: Çocuklarda küçük travma olsa bile kusma, bilinç kaybı ve apne görülebilir. Epidural ve subdural hematomlar nadir görülür. Subaraknoid kanama görülür. Bu travma sonuncu beyin ödemi veya beyin ve akson hasarı görülebilir. Beyin ödemi kafa içi basıncına yol açarak dolaşımın azalmasına, kalbin ve solunumun durmasına ve beyin ödemine neden olabilir.

Karın travması: Çocuklarda genellikle künt travma şeklinde görülür. Örneğin emniyet kemeri takanlarda karın duvarı ekimozu, vertebra yaralanması, barsak yaralanmaları görülebilir. Ata binme şeklinde bir cisim üzerine düşen çocuklarda ezilmeye bağlı rektum, perine ve üretra yaralanmaları görülebilir. Çocukta kafa travmasına bağlı bilinç kaybı varsa karın muayenesi yapılamaz.

Omurga travması: Çocuklarda genellikle düşme, trafik kazası ve sportif faaliyetler sırasında meydana gelen künt travmalarda görülür. Omurga yaralanmaları ağır nörolojik yaralanmalara yol açabilir. Çocuklarda boyun- omurga ve omurilik yaralanmaları yetişkinlerden daha çok görülür ve kemik hasraı oluşmadan bağ ve omurilik zedelenmesi görülebilmektedir. Özellikle oksipital bölge büyük olduğu için boyun fleksiyona gelir. Baş için özel bölmesi olan omurga tahtası veya omurga desteği kullanılması ve çocuğun boyun omurgası bir boyunluk veya havlu ile mümkün olduğunca sabitlenmelidir.

Omurga tespiti için: öncelikle boyun-omurgası uygun bir boyunluk ile sabitlenir. Çocuk baş, boyun, omuz, kalça ve ekstremitelerde desteklenerek yana çevrilir, bir bütün olarak. Omurga tahtası çocuğun yanına yerleştirilir. Çocuk yine bir bütün halinde omurga tahtasının üstüne gelecek şekilde sırt üstü pozisyona çevrilir. Uyluk, pelvis ve göğüs olmak üzere en az 3 anatomik bölgeden omurga tahtasına tespit edilir. Baş boyun yolunun kapanmamasına dikkat edilerek en son tespit edilir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ