Çocuklarda İştahsızlık

Çocuklarda İştahsızlık

ÇOCUKLARDA İŞTAHSIZLIK SEBEPLERİ

Her anne çocuğunun önüne koyduğu her yemeği seçmeden yemesini ister. Çocuklara yeme alışkanlığı kazandırmak ailelerin mücadele etmesi gereken problemlerin başında gelir. Anneler için bu yetmezmiş gibi bir de çocuğunun iştahsızlığa yakalanırsa içinden çıkılamayan bir durum kendini gösterir.

Çocuklarda zaman zaman görülen iştahsızlık bir iki hafta kadar sürer sonra çocuk eski iştahına tekrar kavuşur

Çocuklarda İştahsızlık Nedenleri

Çocuklarda Gribal enfeksiyonun neden olduğu üst solunum yolları enfeksiyonları, alt solunum yolları enfeksiyonları, bağırsaklarında oluşan rahatsızlıklar, hepatit gibi hastalıklar çocuklarda iştahsızlıklara sebep olur. Eğer çocuğun iştahsızlığı 20 günü geçmişse o zaman iştahsızlığın altında kalp problemleri gibi daha ağır hastalıklar olabileceğinden derhal doktora gidilmesi gerekmektedir.

Yeni diş çıkarmaya başlayan çocuklarda da iştahsızlık ortaya çıkmaktadır. Dişleri çıkan bebeğin ateşlenmesi de görülür. Çocuk eğer 1 yaşını tamamlamışsa gelişmesi önceki aylara nazaran biraz durgunluk gösterir ve bu nedenle de çocukta iştahsızlık olabilir.

Anneler çocuklarına yemek alışkanlıkları kazanırken çocuklarının kendilerini örnek aldıklarını asla unutmamalıdırlar. Bu sebeple tv karşısına geçip abur cubur yememeliler. Çocuklarını şekerli gıdalara fazla alıştırmamalılar. Çünkü ileriki yaşlarda çocuklar bunlara alışmış olacağından yemek seçmeye başlarlar. Çocukların önüne bir yemek koydukları zaman eğer çocuk yemek yemezse çocuğu fazla zorlamamalılar. Diğer öğünde yine çocuklarının yemedikleri yemeği önlerine koymalılar ve çocuk yiyesiye kadar buna devam etmeliler. Çocuklarla aynı sofraya birlikte oturulmalı herkes ayrı bir yerde yemek yememelidir. Çünkü çocukta aynı şeyi yapacaktır. Bebeklerin yemek yemesi için onlarla oyun oynayarak yemek alışkanlıklarını kazanmalarını sağlayabilirsiniz.

 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ