Çocuklarda Hipertansiyon

Çocuklarda Hipertansiyon

ÇOCUKLARDA HİPERTANSİYON

Hipertansiyon kan basıncı değerlerinin yükselmesidir. Genellikle yaş ilerledikçe ortaya çıksa da çocuklarda da bu hastalığa sıkça rastlanmaktadır. Yetişkinlere nazaran çocuklarda hipertansiyon teşhisini koymak daha zordur. Her belirti ve bulgunun iyi bir şekilde değerlendirildikten sonra konulması gerekmektedir. Hipertansiyon tanısı konulmuş çocukların bu hastalıkla mücadele etmesi için ebeveynlere daha çok iş düşmektedir.

Gelişmiş ülkelerde obezitenin artmasıyla birlikte çocuklarda da hipertansiyon vakalarına sık rastlanılır olmuştur. Kan basıncı değerleri çocuğun yaşına, kilosuna ve cinsiyetine göre belirlenmelidir. Hipertansiyon, tedavi altında olması gereken bir hastalık olduğu için muhakkak çocuklar bir hekim gözetimi altında bulundurulmalıdır. Çünkü bu hastalık kalp damar rahatsızlıklarına sebep olmakta kalp krizi riskini artırmakta hatta ölüme bile sebep olabilmektedir.

Çocuklarda Hipertansiyon Neden Görülür

Doğumdan önce ve doğumdan sonra ortaya çıkan aort darlıkları sonucu görülebilir.

Bazı ilaçların kullanımı sonucunda

Beyin kanamaları sonucunda

Hormonal rahatsızlıklar sonucu

Beyinin iltihaplanması veya kafa travmaları sonucu

Kandaki sodyum miktarının artması sonucu görülür.

Hipertansiyon Belirtileri

Hipertansiyon rahatsızlığı genellikle fazla belirti göstermez. Tesadüfen ortaya çıkar. Ama bunun yanında çocuklarda baş ağrısı, baş dönmesi, kusma, bulantı, huzursuzluk, burun kanaması, terleme, çarpıntı, yorgunluk, nefes darlığı gibi belirtilerde gösterebilmektedir.

Uzun süreli televizyon izlemek yine çocuklarda hipertansiyon hastalığının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Şişman çocukların daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Tuz tüketiminden kaçınmaları gerekir. Aileler çocuklarının beslenme şekillerini yakından takip etmek zorundadırlar. Çocuklarına spor yaptırmaları gerekmektedir. Çocuklarının sigara gibi kötü alışkanlıklarının bulunup bulunmadığını kontrol etmeli sigara içtiklerini öğrendiklerinde sigarayı bıraktırmalıdırlar.

Hipertansiyon Tedavisi

Genelde sebebe yönelik tedavi düzenlenir. Örneğin damar tıkanıklığına bağlı gelişiyorsa damarı açmaya yönelik tedavi uygulanır. Tansiyon düşürücü ilaçlarla tedavi uygulanır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ