Çocuk Felci

Çocuk Felci

ÇOCUK FELCİ (POLİOMYELİT)

Poliomyelit; bağırsağa yerleşerek orda çoğalan enterovirüs gurubundan olan poliovirüslerinin sebep olduğu ve ömür boyu sürebilecek olan felçlere neden olan çocukluk çağında görülen çocuk felci hastalığıdır. Dışkı ile de çevreye bulaşabilir, bu virüsler bağırsak içerisinde çoğaldıktan sonra kişinin dışkısının dışarı atımıyla bulaşır. Bu virüslerin omuriliğe yerleşmesi ile kasların hareketlerini yaptıran sinir hücrelerinin tahriş edilmesi ile ömür boyu sürecek kalıcı felçlere neden olur. Bu virüslerin beyin dokusuna yerleşmeleri sonucunda da ölüm görülür. Bu hastalığa genellikle 5 yaş alt gurubu çocuklar yakalanmaktadır. Çocuk felci hastalığından aşılanma ile korunabilirler.

Çocuk felci hastalığı genellikle hijyen koşullarının kötü olduğu yerlerde bir çocuktan diğer çocuklara dışkı yoluyla bulaşabilmektedir. Bu hastalığa karşı bağışıklık sağlamak amacı ile çocuklara beş doz aşı yapılmaktadır. Bebeğin ikinci ayını doldurmasından başlamak üzere bir ay ara ile 2. 3. Ve 4. Aylarda üç doz olacak şekilde ve hatırlatma dozu olarak adlandırılan iki doz aşı ise bir buçuk yaşındayken ve ilkokul birinci sınıfa giderken tekrar aşıları yapılmaktadır.

Çocuk felci hastalığı çoğunlukla belirtisizdir, genel olarak; ateş, iştahsızlık, halsizlik gibi gribal enfeksiyonlara benzer belirti ve bulgular görülür. Ense sertliği gibi menenjit, kusma, baş ağrısı ve çok nadirde felç görülür. Felçler genellikle asimetriktir ve bacaklardan başlar ve yukarı doğru ilerleme görülür. Bazı kaslarsa felç görülürken bazı kaslarda ise felç yoktur. Beyinde damarsal olaylar ve kanamalara bağlı olan felçlerde damarlarda sertleşme görülür. Göğüs kaslarının ve diyaframa bağlı solunum yetmezliği ve buna bağlı ölümler görülmektedir.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ