Cilt Güzelliği için Gerekli Vitaminler

Cilt Güzelliği için Gerekli Vitaminler

CİLT GÜZELLİĞİ İÇİN GEREKLİ VİTAMİNLER

Güzel ve sağlıklı bir cilt özgüveni artıran en önemli nedenlerden biridir. Cildimiz bedenimizin elbisesi olduğu için yeterli miktarda bakımın yapmamız gerekmektedir. Her insan sağlıklı, lekesiz, parlak ve güzel bir cildi olmasını ister. Güzel ve sağlıklı bir cilt için yeterli miktarda vitamin ve minerallerin alınması gereklidir. Ciltler için özellikle A vitamini, E vitamini ve C vitaminlerinin alınması şarttır. Çünkü bu vitaminler cilt güzelliğini doğrudan etkiler. Örnek vermek gerekirse insanlar ciltlerinin parlaması için nemlendirici kremler kullanmaktadır. Oysa bazı vitaminlerin yeterli alınmasıyla bile bu parlaklık sağlanmış olacaktır. Vücudu ve cildi C vitamini yaşlanmaya karşı korumakta, ciltte meydana gelen çeşitli yaraların iyileşme sürelerini hızlandırmada ve cildi ultra viyole ışılarına karşı korumada n besinler ise kivi, portakal,  kivi, maydanoz, ananas gibi meyve ve sebzelerde bol miktarda bulunur.

A vitamini ise ciltte kırışıklıkların giderilmesi için gereklidir. Hücrelerin yenilenmesi be büyümesinde etkilidir. A vitamini açısından zengin besinler ise karaciğer,  süt, yumurta özellikle de sarısı,  havuç, kayısı ve ıspanak gibi yiyeceklerde bolca bulunur.

E vitamini ise antioksidan özelliği taşımakta ve hücrelerin yenilenmesinde rol üstlenmektedir. Tüm tahıllarda, fıstık, fındık, balık, yeşil yapraklı sebzeler, patateste bol miktarda bulunmaktadır.

K vitamini ise yine cilt için gerekli önemli vitaminlerden biridir. Bu vitamin özellikle de göz altı morlukların giderilmesinde görevlidir. K vitamini açısından zengin gıdalar ise yeşil yapraklı sebzelerde bol miktarda bulunur.

Bu vitaminlerin eksiklikleri sebebiyle hem cildimiz zarar görmekte hem de çeşitli hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle vücudumuz için gerekli vitaminleri almaya özen göstermeliyiz.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ