Çiller ve Maskeler

Çiller ve Maskeler

ÇİLLER ve MASKELER

Çoğu insanın korkulu rüyasıdır çiller. Genellikle uzun süre güneş ışığına maruz kalma sonucu oluşur. Beyaz tenli insanlarda diğerlerine göre daha fazla çil görülür. Çiller güneş ışığıyla orantılı olduğu için bahar ve özellikle yaz aylarında çıkmaya başlar. Sonbaharda azalmaya başlayan çiller kış aylarında ya tamamen kaybolur yahut da silinmeye başlar. Çocuklarda ve ergenlerde daha fazla görülmektedir. Genelde beyaz tenli insanlarda görüldüğü bilinen bir gerçek olsa da esmer tenli kişilerde de görülebilmektedir. Yaş ilerledikçe çillerin sayısında azalma görüldüğü tespit edilmiştir.

Çiller İçin Ne Gibi Önlemler Almalıyım?

Çillerin güneş ışığıyla alakalı olduğunu bildiğimizden özellikle bahar ve yaz aylarında mutlaka güneş koruyucu kremler kullanmalıyız. Güneş koruyucu kremler kullanırken ortalama3 – 4 saatte bir bu işlemi yenilememiz gerekmektedir. Mecbur kalınmadığı sürece güneş ışınlarının dik bir şekilde geldiği öğle saatlerinde dışarıya çıkmamız gerekir.

Çillerden Kurtulmanın Yolları

Öncelikle evlerimizde bulunan limonun çilleri gidermede büyük faydası olduğunu belirtmek isteriz. Limonu sıkarak suyuyla çil olan bölgelere yedirerek sürmemiz çilleri geçirecektir. Ayrıca yine çillerden kurtulmak için bazı sebze ve meyve maskeleri hazırlayarak bunlardan kurtulmak mümkün olacaktır.

Soğanın suyunu da kullanarak yine çillerden kurtuluruz. Limon suyunda olduğu gibi soğanın suyunu da aynı şekilde günde 2 defa uygulayarak yüzümüze uygularsak çillerden kurtulacağız. Ayva suyu da soğan suyu gibi çil lekelerinin giderilmesinde kullanılır. Ayvayı sıkıp çıkarılan suyuyla yüzümüzü yıkamamız gerekmektedir. Maydanoz suyunun da çilleri gidermede etkili olduğu gözlemlenmiştir. C vitamini içeren gıdalar almamız meyve suları içerek cildimizin korunması için muhakkak takviye yapmalıyız.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ