Burkulmalar

Burkulmalar

BURKULMALAR

İnsan vücudu yüzlerce kemikten oluşmaktadır. Bu kemiklerin içerisinde lifli yapılar bulunmaktadır. Kemiklerin içerisinde bulunan lifler sayesinde kemiklerin hareket etmesi sağlanır. Her hangi bir sebepten dolayı bı liflerde oluşan kasılma veya kopmalar sonucu ortaya çıkan tabloya burkulma denilir. Bazı durumlarda liflerde kapiller diye adlandırılan küçük damarlar mevcuttur. Bu damarlarda da yırtılma meydana gelir.Yırtılma sonucu damar içerisindeki kan deri içerisine akarak orada birikmeye başlar. Ağrıyla birlikte morarma ve şişme meydana gelir.

Burkulmalar genellikle 2 sebeple oluşmaktadır. Bunlardan ilki dış etmenlere bağlı yani her hangi bir eklemimizi zorladığımız zaman ya da çarptığımız zaman meydana gelir. Bir diğeri ise bir eklemin uzun süre zorlanmaya bağlı kalması sebebiyle zamanla liflerde kasılma ve kopma sonucu ortaya çıkar.

Burkulma Belirtileri

Eklem burkulduğu zaman burkulan bölgede liflerin gerilmesi ya da kopması sonucu; şişlik, ağrı, ekimoz (kan toplanması), morarma, ateş, kızarıklık görülür. Aynı zamanda eğer burkulma sonucu sinirler darbe almışsa sinirlerde meydana gelen hasar oranında şiddetli ağrılar görülür.

Burkulmalarda İlk YARDIM

İlk yardımcı yaralıya müdahale ederken serinkanlı olacaktır. Öncelikle eklemin sabitlenmesi yani hareket ettirilmemesi gerekir. Burkulan eklemin üzerine bir bez barçası konulup be bez parçasının üzerine buz konularak şişliğin alınması ve ağrının hafifletilmesi sağlanır. Eğer burkulan ayak ise burkulan ayağın üzerine basılması engellenmelidir. Kan dolaşımını sağlamak için ayağın altına bir cisim koyularak ayak ortalama 30 cm kadar yukarı kaldırılmalıdır. Eğer burkulma elde ise kemerle yahut da bir iple eklem sarılmalıdır. Eğer bandaj bulma imkânı varsa bandajla burkulan yer sarılmalıdır. En yakın bir sağlık kuruluşuna yaralı götürülerek kesin tanının konulmasını sağlayınız.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ