Ayak Kokusu

Ayak Kokusu

AYAK KOKULARI

Özellikle yaz aylarında ayak kokusu şikayeti artmaktadır. Toplumda ayak kokusu çok fazla insanda görülmektedir. Ayakların kokmasının ana nedeni terlemedir. Çünkü ayaklarımızda binlerce ter bezleri bulunmakta ve dolayısıyla aşırı terleme nedeniyle ayak kokusu oluşmaktadır.

Sosyal hayatı kısıtlayan ayak kokusu bayanlarda da sık sık görülmektedir. Ayak kokusunu gidermek için hijyene önem verilmesi gerekir. Ayak kokuları mantar sonucu görülebilmektedir. Ayrıca ayakları kokan bir insanın ayakkabı ve terliklerini kullanmak o insanda olan mantarların diğer insan geçmesini sağladığından başkalarının ayakkabı ve terlikleri asla kullanılmamalıdır. Bakteriler parmak aralarını, çorapları ve ayakkabılarda barınmayı çok severler. Kıllı ayakları bakteriler daha fazla sevdiklerinden ayaklarında kıl sayısı fazla olan insanlarda daha fazla ayak kokusu oluşmaktadır. Bakterilerin yiyecekleri ise ayaklarda oluşan yağlar ve ölü dokulardır. Bakteriler bunlarla beslenerek asit üretmeye başlarlar. Bu ürettikleri asitler ise ayak kokularıdır.

Ayakabı kullanımına dikkat edilmesi gerekir. Çünkü ayakkabılar ayak kokusuna sebep olduğundan kaliteli bir ayakkabı seçilmelidir. Suni deri olmayan ayakkabılar ayak kokusuna sebep olur. Teri iletmezler kokuyu içlerinde saklarlar. Bu yüzden hiç olmazsa iki çift ayakkabı sahibi olmalıdır her birey. Bir gün bir çiftini giyip bir gün ayakkabıyı dinlendikten sonra bir gün sonra aynı ayakkabıyı giymelidirler ve giydikleri ayakkabının deri olmasına önem vermelidirler. Çünkü deri ayakkabılar teri atmakta hava almasını sağlamaktadır. Naylon çorap giymek yerine pamuklu çoraplar giyilmeli günde 2 sefer çorap değiştirme imkanları olmayanlar en azından her gün aynı çorabı giymemelidirler. Ayaklar sabunla yıkanmalı ve ayaklara pudra sürülmelidir. Ayakkabılar çamaşır makinesine atılmalı ve koku giderici spreyler ayakkabıya sıkılmalıdır. Yaz aylarında sandaletler giyilmelidir. Mantarlarla mücadele etmek için mantar giderici kremler kullanılmalıdır. Akşamları yatmadan mutlaka sabunlu suyla yıkanmalı ve iyi kurulanmalıdır. Ayak tırnakları kısa kesilmelidir.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ