Ayak Bakımı

Ayak Bakımı

AYAK BAKIMI

Sağlıklı bir vücut için temiz ve sağlıklı ayaklara ihtiyaç vardır. Bu yüzden hijyen kurallarına dikkat edilerek ayak bakımının yapılaması gerekir. İnsanlar günün büyük kısmını ayakları üzerinde geçirdiği için ayak bakımının temizliğinin ayrı bir özelliği vardır.

* Eğer pedikürünüzü kendiniz evinizde yapıyorsanız gerek pedikür malzemelerinizin gerekse pedikür yaptığınız ortamın temiz olması gerekmektedir.

* Ayaklarımızı sağlık açısından her gün yıkamamız gerekir. Bunun için ayaklar sabunlu ve ılık bir suda yıkandıktan sonra güzelce kurulanmalıdır. Kurulandıktan sonra ayaklarımıza krem ya da pudra sürebiliriz.

* Deniz suyunun ayakları kuruttuğu unutulmamalıdır. Bu sebeple ayaklara nemlendirici kremler sürülmelidir.

* Geceleri uyumadan önce ayaklar yıkanıp kurulandıktan sonra nemlendirici kullanılmalıdır. Burada nemlendirici ayak parmaklarına sürülmemelidir. Ayak parmaklarının nemli kalması sonucu ayakta mantar oluşmakta ve koku sorunu ortaya çıkmaktadır.

* Ayakları uzun süre ayakta kalma sonucu tabanlarında ve topuklarında ağrılar meydana gelir. Bu ağrıları gidermek için ayaklara yapılacak masaj sadece ayaklara değil tüm vücuda iyi gelmekte ve kan dolaşımının hızlanmasını sağlamaktadır. Masajdan sonra ayakların rahatladığı gözlemlenecektir.

*Eğer yün çorap alınarak ayaklara krem sürdükten sonra bu çoraplar giyilerek yatılırsa ayakları yumuşatıp ayak kokusunun da önüne geçilmiş olunacaktır.

* Ayak topukları topuk taşlarıyla temizlenmelidir.

* Eğer tatilde deniz kenarında iseniz ve denizde dalga varsa kumsalda mutlaka çıplak ayakla yürüyünüz. Böylece ayaklarınızın rahatladığını hissedeceksiniz.

* Anatomik ayakkabılar giyiniz. Aşırı topuklu ayakkabıları giymeden kaçınınız.

* Naylon çorap giymeyiniz.

* Her gün aynı ayakkabıyı giymeniz. Ayakkabınızı en az 24 saat giymeyerek havalanmasını sağlayınız.

* Ayakkabı alırken geç saatlerde ayakkabı almaya dikkat ediniz. Çünkü geç saatlerde uzun süre ayakta kalmadan dolayı şişme olacağından bu şekilde ayakkabı almak daha faydalıdır.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. hakan dedi ki:

    Paylaşım için teşekkürler

BİR YORUM YAZ