Ateller ve Atel uygulamaları

Ateller ve Atel uygulamaları

ATELLER VE ATEL UYGULAMALARI

Atel uygulama prensibleri; öncelikle yaralanan ekstremiteyi iyi görebilmek için giyişiler kesilebilir. Kırığın elle stabilizasyonu, gereksiz ekstremite hareketlerini önleyerek, ek yaralanmaların oluşmasını önleyecektir. Nabız, duyu ve motor fonksiyonları bu uygulamadan önce ve sonra kontrol edilmelidir. Ciddi açılmış kırıklarda, hafifçe traksiyon uygulanarak, deformite azaltılmalı ve deformite azaltıldıktan sonra atel uygulaması yapılmalıdır. Açık yaralar, atel öncesinde steril petlerle ve gazlı bezlerle iyice kapatılmalıdır. Kırık bir kemik atellenirken alt ve üstündeki eklemi içine alacak şekilde, eğer bir eklem yaralanması söz konusu ise bir alt bölge ve üst bölgedeki kemiği içine alacak ve hareketsiz kalacak şekilde atelleme yapılmalıdır.

– Sert atel uygulamaları:

Yaralanmanın olduğu bölgenin altından ve üzerinden hafifçe traksiyon uygulayarak, ekstremiteyi desteklerken ser atel uygulanmalıdır. Atel fraktütün bulunduğu eklemi altından ve üstünden yeterince ve geniş bir şekilde desteklenmelidir. Açık yaranın olduğu bölgenin uzağından uygulanmalıdır. Bası ile oluşabilecek nekrozun önlenmesi için ekstremite yumuşak petler ile desteklenmelidir. Vakumlu atellerde diğer ateller gibi uygulanır.

– Yumuşak atel uygulamaları:

Genellikle fermuarlı hava atelleri kullanılır. Bir elle yaralanan ekstremite desteklenir diğer elle havalı atel uygulanır. Atel uygulandıktan sonra sık sık parmak uçlarından kapiller geri dolum kontrol edilmelidir.

Yastık atel ise yaralanan bölgeyi çepeçevre sarar. Kravat, gazlı bez ve bant le sabitlenebilir.

Komlikasyonlar; kapalı yaralanmaların açık yaralanmaya dönüşme, bası nekrozları ve nörovasküler fonksiyon kaybıdır.

Üst ekstremite atelleri

Fraktürler ve dislokasyonlar üst ektremitenin sık karşılaşılan yaralanmalarıdır. Bu yaralanmaların uygun şekilde atellenmesi, ağrı ile birlikte kalıcı sakatlıkların ve ciddi komplikasyonların oluşma riskini de azaltmaktadır. Atel uygulamalarında amaç kırık kemik uçlarının hareketlerini kısıtlayarak, çevre dokulara hasar vermesini önlemektir. Ağrının azalmasını sağlar, sinir, kas ve kan damarlarının ek hasarlarını önlerken ve aynı zamanda kapalı bir fraktörün açık fraktöre dönüşmesini önler.

Alt ekstremite atelleri

Pnömotik anti şok pantolon alt ekstremie yaralanmalarında elde başka uygun atel yoksa kullanılır. Femur fraktüründe kas spazmına bağlı olarak kemik fragmanları üst üste binmektedir. Traksiyon ateli ile birlikte atel uygulanması şeklin korunması kanamanın azalmasını sağlayacaktır.

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. sonnn dedi ki:

    aradığım buydu tşk,

BİR YORUM YAZ